Projekt obnovy klubu

ZDROJ: www.fcpetrazalka1898.sk

Futbal vo svete – spoločensko-športový fenomén

 

futbal (z anglického football, foot = noha, ball = lopta) je najpopulárnejším kolektívnym športom na svete.

Podľa prieskumu, usporiadaného v roku 2001 medzinárodnou futbalovou federáciou FIFA, hrá pravidelne futbal najmenej 240 miliónov ľudí vo viac ako 200 krajinách sveta. Dôvodom jeho popularity sú určite jednoduché pravidlá a taktiež minimálna náročnosť na vybavenie.

Futbal na Slovensku, strata dôvery

Situácia v športe nie je momentálne lichotivá, všetci dobre vieme aký je stav - neustále klesajúca tendencia podpory organizovanej telovýchovnej aktivity a najmä klesajúci záujem mládeže o šport. Môžeme konštatovať, že futbal sa dostal v slovenských podmienkach na okraj záujmu spoločnosti. Strata dôvery v slovenský futbal zapríčinená rôznymi korupčnými aférami, netransparentným financovaním klubov, vyčíňaním živlov, podporovaná zlým stavom štadiónov, služieb a slabou medializáciou má za následok nízku návštevnosť, zlú klímu a absenciu normálneho diváka na športoviskách. Jednoznačne náš futbal potrebuje zmenu - nový impulz, ktorý pozmení postoj spoločnosti k futbalu a športu ako takému. Tento impulz by mal vychádzať z kvalitného rozvoja mládeže, postavený na čistých hodnotách rodinného zázemia a progresívne fungujúceho klubu.
                                                 
Vzhľadom na spomenuté problémy slovenského futbalu je sociálno – ekonomická situácia v oblasti podpory vrcholových seniorských a mládežníckych teamoch nedostatočná. Je nevyhnutné sa zamerať na rozvoj kvality kolektívu v užšom ponímaní, lebo iba kvalita tvorí kvalitu.

 

Futbal v Petržalke  od vrcholu na dno!

Petržalka - najúspešnejší klub novodobej histórie slovenského futbalu - 2x titul, 2x víťaz Slovenského pohára, nezabudnuteľná účasť v Lige majstrov a zápasy s takými súpermi ako Celtic Glasgow, FC Porto či Inter Miláno. Na slovenské pomery mimoriadne úspechy...

Nekoncepčná práca bývalého manažmentu, slabá podpora vlastnej mládeže a najmä financovanie založené na jednom investorovi má za následok súčasný stav futbalu v Petržalke. Klub, ktorý si vybudoval meno a rešpekt v Európe, ostal odchodom majiteľa bez finančného zabezpečenia a najmä bez štadióna a to všetko v čase nielen svetovej finančnej krízy, ale aj v čase krízy futbalu ako takého na Slovensku.

 

Vzhľadom na atmosféru okolo futbalu na Slovensku a finančnú krízu sa môže zdať tento projekt utopistický a naše ciele nereálne. Nechať však zaniknúť jeden s najstarších klubov na Slovensku a zlikvidovať mládežnícku akadémiu pre takmer 400 detí je pre nás tá posledná možnosť.

Hlavné hodnoty a priority klubu obnoveného Petržalského klubu

 

Benefity z podpory klubu
Zvýšenie povedomia o vašej spoločnosti/vašej značke
Spoločenská prestíž vyplývajúca z podpory klubu
Prijatie spoluzodpovednosti za rozvoj športu a rozvoj mládeže v meste, v ktorom ako firma pôsobíte
Rezervované miesto vo V.I.P. lóžach štadióna počas zápasov
Možnosť nadviazania zaujímavých obchodných známostí počas zápasov a pozápasových posedeniach
Možnosť využívania hracích plôch v určených časoch pre firemné športové akcie
Podpora detí a mladých ľudí
Zábava, relax a príjemne strávené chvíle

Prečo futbal práve v Petržalke

Potenciál Petržalky - Mestská časť Petržalka je s viac než 115.000 obyvateľmi najväčšia mestská časť v rámci Slovenska a ako mesto by bola tretie najväčšie na Slovensku. Samozrejme má Petržalka veľa fanúšikov aj v iných mestských častiach Bratislavy a širšieho okolia.
Tradícia futbalu -
Futbalový klub FC Petržalka 1898 (pôvodný názov Pozsonyi Torna Egyesület) bol založený už v roku 1898 a je druhým najstarším klubom na území Slovenska. Nedeľné futbalové doobedia za Starým mostom patrili k tradičným kultúrnym podujatiam v Bratislave, ktoré s obľubou navštevovali nie len fanúšikovia Petržalky.
Talentovaná mládež
- veľké množstvo talentovaných detí a mladých chlapcov nie len v Petržalke, ale v celej Bratislave a jeho okolí, má stále menšie a menšie možnosti na rozvoj futbalových kvalít. Dlhoročné skúsenosti futbalovej akadémie v Petržalke, založenou a vedenou takou ikonou svetového futbalu akou je Doc. PhDr. Jozef Vengloš (bývalý tréner klubov ako Sporting Lisabon, Aston Villa, Fenerbache Istanbul a Celtic Glasgow či tréner Československých majstrov Európy z roku 1976) dáva záruku obrovskej ľudskej a odbornej futbalovej kvality pre mladých ľudí.